• Psikolog Desteği
Çocuklar için özel eğitimde psikolojik desteğin önemi:

Özel Eğitim Merkezlerinde psikolojik destek sandalyenin bir ayağı kadar önemlidir. Özel durumu olan çocukların yaşamdaki yerlerini alabilmeleri için belli dengeleri yakalamak zorundayız. Davranış sorunları ya da zeka geriliği olan çocukların psikolojik destek almaları davranışsal gelişimlerinde olduğu kadar duygusal ihtiyaçlarının giderilmesinde de çok önemlidir.

Psikologlar sadece çocuklarla değil aileleriyle de görüşerek, yaşadıkları sorunlarla ilgili de destek vermektedir. Aynı şekilde özel durumu olan çocuğun varsa kardeşiyle görüşebilir. Engelli kardeşi olan çocuklar, sorumluluklarının getirdiği yüklerle baş etmekte zorlanabilmekte ve ilerleyen zamanlarda sorun yaşayabilmekte.

Günümüzde teknolojinin de hızla çocukların dünyasını tamamen sardığı bu dönemlerde onlarla iletişim kurmak, onları anlamak çok daha zor bir hale gelmiş durumdadır. Hatta okul öncesi çocukların elinde dahi tablet ya da cep telefonu ile birçok teknolojik cihaz bulunmaktadır. Hal böyle olunca da çocukların farklı oyuncaklar ile vakit geçirmesi ve arkadaşlarıyla güzel bir oyun oynaması da artık pek fazla görünmemektedir. Bu da çocukların daha okula gitmeden içlerine kapanmasına ve asosyal bir yaşam içerisinde görünmesine neden olmaktadır. Özellikle ağaç yaşken eğilir sözünün ne kadar doğru olduğunu sorun yaşayan çocuklara bakıldığı zaman daha rahatça anlaşılabilir.O yüzden günümüz dünyasında çocukların bu problemleri üzerinden atabilmesi için mutlaka psikolog tarafından sağlanacak destek özellikle büyük bir önem taşır. Bu nedenle de çocukların düzenli bir şekilde psikolog hizmeti almaları; çocukların gelişimi konusunda ve okul hayatında daha aktif ve sosyal bir halde bunları başarmasına imkan sağlayabilir.

Özellikle çocuklarda okul öncesi dönemlerde yaşanan sessiz kalma ve içine kapanma gibi durumlar okula başlarken çok daha büyük problemleri yanında getirebilmektedir. Bu dönemlerde çocuklar kendilerini anne ve babalarına karşı tam olarak ifade edemediklerinden dolayı içeride biriktirdikleri problemler; zaman içerisinde daha büyük bir hale gelebilmektedir. O yüzden mutlaka ebeveynlerin böylesi durumlarda uzman bir psikologtan destek almaları çocukların sağlıklı bir şekilde gelişim göstermeleri adına büyük bir önem arz eder. Özellikle de İstanbul gibi çok yoğun ve çok zorlu şehirlerde bu desteği almak ayrıca önem taşımaktadır.

Üstelik sadece gençler ya da okul çağındaki çocuklar depresyon yaşamazlar. Günümüzde artık çocukların ellerinde o kadar fazla teknolojik cihaz ve her şeye ulaşma imkânı var ki; bu kadar okul öncesi çocuklar dahi depresyona girebilmektedir. Bu da onların sessiz kalmalarına ve iletişim kurmamalarına neden olur.

Mutlaka profesyonel bir destek şarttır.

Günümüzde çocukların en doğru şekilde gelişimlerini sağlamak adına; psikolog büyük bir önem taşırken aynı zamanda buradan sağlanacak destek de yine düzenli bir şekilde olmalıdır. Çocukların ne kadar televizyon seyretmesi gerektiği ya da teknolojiyi ne kadar kullanması gerektiği ile beraber; arkadaşları ile sosyal bir ortam içerisinde neler oynaması gerektiği, bunun yanı sıra yine zekâ açıcı ne gibi oyunlara yönelmesi durumlarının her birini uzman bir psikologla öğrenmek mümkündür. Bu sayede çocuklar sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlayabilirler.

 özel eğitimde psikolojik desteğin